Tanıtım | Mimarlık | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

MİMARLIK

Tanıtım

Mimarlık mesleği, toplumun yapısına ve gereksinimlerine uygun, ekonomik veriler ile teknolojik gelişmelere bağlı olarak, insanların yaşamasını kolaylaştırmak amacı ile barınma, dinlenme, çalışma, yaşamsal ve kültürel donanımlarını geliştirmelerini sağlamak için mekânlar düzenleme sanatıdır.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mimarlık Bölümü, sanatta, tasarımda ve bilimde sürekli gelişmeyi hedefleyen, eğitim öğretim anlayışıyla, toplumsal farkındalığı yüksek, çevresel duyarlılık ve sorumluluk sahibi mimarların yetiştirildiği bir kurumdur.Ulusal ve uluslararası eğitim öğretim, araştırma kurumları, sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürüten bölümümüz, akademik kadromuz, öğrencilerimiz ve mezunlarımızın küresel platformdaki etkinliklerinin güçlendirmesini amaçlamaktadır.

6 öğretim üyesi, 3 öğretim görevlisi ve 7 araştırma görevlisi kadrosu ile zorunlu ve seçmeli derslerle eğitim ve öğretime katkıda bulunmaktadır.

Bölümümüz, dört yıllık lisans eğitimi sonrasında mimarlık programını tamamlayan mezunlara, ilgili alanlarda tezli yüksek lisans ve doktora eğitimi sağlamaktadır.

Dünya üniversiteleri ile ortak çalışmalarda bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mimarlık Bölümü, AB Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi içinde yer alan ERASMUS+ Programı ile Avrupa Birliği (AB) yükseköğretim alanındaki işbirliğini sürdürmektedir. Ulusal öğrenci değişim programı FARABİ programında da öğrenciye destek veren bölümümüz, Türkiye’de eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan MEVLANA Değişim Programında da çalışmalarını sürdürmektedir.